З 9 по 13 грудня в готельному комплексі «Зазим’я» Київської області пройшов унікальний тренінговий курс для підлітків «Модель міжнародного кримінального суду» (ММКС)
36 учасників-підлітків з різних куточків України досліджували історичні кейси злочинів проти людяності за принципами міжнародного кримінального права. Учасники працювали зі справжніми кейсами конфліктів Югославії та Руанди – розглядалися реальні справи, за якими винесено вирок МКС (справи Ердемовича, Руджу та Бікінді). Робота з кейсами допомогла підліткам глибше зрозуміти історичні процеси, під час яких відбувалися воєнні злочини.
В унікальному тренінговому курсі прийняли участь учні нашої гімназії – Володимир Ісаєв, Анастасія Пакляченко, Ольга Волк, Нікіта Ходаківський.
У форматі симуляції «гри у суд» підлітки спробували себе в різних ролях. Було сформовано 3 робочі групи: судді, адвокати та прокурори. З кожною групою працювали досвідчені тренери, які викладали, як будувати лінію захисту, як працювати з історичними документами, будувати гіпотези та знаходити їх підтвердження. Тренери пояснювали, на що має спиратися власна аргументація під час захисту підсудного.
За основу, під час тренінгів, був взятий головний документ, яким користується МКС – Римський статут, за допомогою якого учасники працювали зі статтями, що мали безпосереднє відношення до кейсів.
Працюючи з кейсами, учасники зрозуміли наскільки важливим є об’єктивний розгляд справи з різних сторін, враховуючи всі обставини.
Окрім занять в робочих групах також цікавими і корисними були і лекції тренерів: Лекція про права людини, Лекція про історію та структуру Міжнародного кримінального суду, вправа «Зроби крок».
Під час дискусії «Навіщо ми караємо», яку проводила з учасниками курсу тренер Квітка Кротюк, народилось багато цікавих роздумів та питань, наприклад:
«Деякі покарання надмірні – бо ми не знаємо, що відчуває людина. Для когось покарання буде м’яким, а для когось найстрашнішим в житті» – Андрій, Київ.
«Теорія ізоляції неефективна – тебе садять в ту ж середу і ти, перебуваючи в цьому ж середовищі, виходиш, нічого не змінюється. Тільки у дуже високоморальних людей може наступити каяття» – Регіна, Запоріжжя.
«Теорія залякування найдієвіша» – Ангеліна з Сімферополя-Києва.
«Не завжди теорія залякування ефективна, заборона буває привабливою. Через те, що щось заборонено, чиняться злочини» – Діма, Дружківка.
Після плідної праці над складними кейсами більшу частину дня, учасники мали можливість відпочити ввечері. Наприклад, цікаво було позмагатися командами в такій захоплюючій грі, як компот-понг. Запам’ятався також і неймовірний «Атмосферний вечір», де можна було гарно провести час, невимушено поспілкуватись з друзями, зіграти в настільні ігри, скуштувати ароматне какао та подивитися старі стрічки німого кіно.
Отримати маленьке уявлення про чудову атмосферу під час проведення тренінгу ви маєте нагоду завдяки нашим фото.
Дякуємо всім хто створив це маленьке диво посеред холодної осені.
Проект підтримано Естонським міністерством закордонних справ і виконується спільно естонською фундацією Unitas Foundation та ГО «Київський Освітній центр «Простір толерантності».